Украинският парламент днес одобри три законопроекта, необходими за започване на преговори за присъединяването на Украйна към Европейския съюз, включително един за правата на националните малцинства, изрично искане от страна на Унгария, която се противопоставя на кандидатурата на Украйна за ЕС, съобщиха официални лица, предаде Ройтерс.

Депутатът Ярослав Железняк съобщи в приложението "Teлеграм", че членовете на парламента са гласували на последно четене законопроекта относно правата на малцинствата, като са взели предвид експертната оценка на Европейския съвет.

Будапеща влезе в конфликт с Киев заради ограниченията, които според нея са наложени на правата на етническите унгарци в Западна Украйна, и по-специално по отношение на образованието.

Другите два приети законопроекта се отнасят до увеличаването на персонала в Националното бюро за борба с корупцията и до предоставяне на допълнителни правомощия за Националната агенция за превенция на корупцията по отношение на проверките на имуществото.

"Току-що украинският парламент прие три от общо четири закона с конституционно мнозинство, определени от Европейската комисия като необходими в доклада й за разширяването на ЕС", заяви заместник премиерката Олга Стефанишина в приложението "Екс".

Тя допълни, че четвъртото изискване - закон относно лобирането - е бил одобрен от кабинета във вторник.

Следващата седмица 27-те национални лидери на страните от ЕС трябва да вземат решение дали да приемат препоръката на Европейската комисия да отправят покана към Киев за започване на официални преговори за еврочленство. Всяко подобно решение обаче изисква единодушна подкрепа. 

Унгарският министър-председател Виктор Орбан неведнъж е заявявал, че страната му няма да подкрепи предложението на Еврокомисията в сегашния му вид.