Класациите, основани на продажби, са един от най-обективните критерии за това доколко дадена творба на изкуството е добра. Макар масовият вкус винаги да крие риск от популяризиране на пошлото, все пак в повечето случаи, ако едно произведение е заинтригувало голяма публика, то вероятно има своите качества. Всичко това в пълна степен важи и за романите. Ето кои са най-продаваните световни романи:
„Шифърът на Леонардо“ от Дан Браун – повече от 80 милиона
Тази книга си има собствена страница в Уикипедия, посветена на единствената цел да бъде критикувана. В нея се разглежда всичко – от исторически и религиозни неточности до стила на писане. Въпреки това изглежда доста хора са харесали „Шифърът на Леонардо“, тъй като книгата е продала над 80 милиона копия от публикуването си през 2003 г., а поредицата, от която е част, е вдъхновила не един, а три филма. Книгата започва с убийство в Лувъра, след което Робърт Лангдън, специалист по символите, е повикан, защото жертвата е изписала кодирано съобщение с кръвта си. Скоро Лангдън и криптологът Софи Ейбрахам тръгват по следите на уликите и разкриват тайна, която е била пазена 2000 години.
„Лъвът, Вещицата и дрешникът“ от К.С. Луис – повече от 85 милиона
Роденият в Ирландия Клайв Стейпъл Луис е учил в Оксфорд литература и философия. След като завършва, получава преподавателско място в колежа „Магдален“, част от Оксфорд. Докато е там, Луис се включва в литературна група, в която членува и друг автор от този списък. Луис пише много, но днес е най-известен с поредицата си „Хрониките на Нарния“. Най-известната книга от нея и най-продаваната е „Лъвът, Вещицата и дрешникът“, издадена през 1950 г. Действието в „Лъвът, Вещицата и дрешникът“ се развива през 40-те и разказва за четирима братя и сестри, които са изпратени на село заради немските бомбардировки. Там те откриват вълшебен гардероб, който е портал към света на Нарния, пълен с говорещи животни. Когато децата пристигат, светът е скован от зима, защото Бялата вещица е омагьосала Нарния. За да помогнат на приятелите си, децата трябва да обединят сили, за да победят Вещицата и да развалят магията. Първоначално критиците не харесват „Лъвът, Вещицата и дрешникът“, но читателите я обожават. Смята се, че са продадени около 100 милиона копия.
„Сън в червения павилион“ от Цао Сюецин – повече от 100 милиона
Един от четирите класически романа на Китай, написан от Цао Сюецин, бездомен писател и художник, който прекалявал с пиенето. Пише книгата на глави през 1750 г., които разменя с роднини и приятели за храна или вино. Умира, преди да навърши 50. Сборник от главите, събрани в книга, е публикуван чак през 1791 г. Дори днес обаче се водят дебати относно истинската версия на историята. Има различни версии за края, които са оцелели до днес, а се появяват и напълно различни ръкописи. Често сравнявана с „Отнесени от вихъра“, „Сън в червения павилион“ е обширна сага за упадъка на богата фамилия и е пълна с проницателни наблюдения върху живота в Китай през XVIII век. Книгата е голяма, като английското издание е повече от 2500 страници и съдържа над 400 персонажа и няколко различни истории. Една от най-известните е за мъж, който се влюбва в една от братовчедките си, но е принуден да се ожени за друга братовчедка и това води до ужасна трагедия. Книгата е огромен хит в Китай, особено след като през 1987 г. излиза сериал по нея.
“Десет малки негърчета” от Агата Кристи – повече от 100 милиона
Най-известният автор на криминална литература Агата Кристи е смятана и за най-продавания автор изобщо. Общо тя е написала 66 романа и 14 сборника с кратки истории, като е продала над 200 милиарда от тях; това са по 28 книги на всеки човек. Най-продаваното й произведение обаче е „Десет малки негърчета“, чиято история е толкова известна, че вероятно сте гледали десетки вариации във филмите и сериалите. В книгата 10 непознати са примамени на остров с фалшиви обещания. Единственото общо помежду им е, че са замесени в смъртта на друг човек, но са останали ненаказани. Тогава по време на вечерята те са обвинени в престъпленията си и им е казано, че ще бъдат избити един по един. Скоро персонажите започват да измират по начини, които наподобяват съдържанието на детската песничка „Десет малки индианеца“. Убиецът и начинът, по който са извършени убийствата, са разкрити в послеписа.
„Хобит“ от Дж. Р. Р. Толкин – повече от 100 милиона
Като професор по лингвистика в Оксфорд Джон Роналд Руел Толкин оценява есета, когато пише нещо за създание, наречено „хобит“. Оттам се ражда книгата „Хобит“, която е издадена през 1937 г. Първоначално „Хобит“ е считана за детска книга, но това се променя след издаването на „Властелинът на пръстените“, като трилогията е продала над 150 милиона копия.
„Хари Потър и флософският камък“ от Джоан Роулинг – повече от 107 милиона
Историята на Джоан Роулинг е като на Пепеляшка. Тя е самотна майка, живееща на помощи в Единбург, Шотландия, когато пише историята на пишеща машина. Когато завършва книгата през 1995 г., тя търси издател, но получава десетки откази. Един от големите проблеми с „Хари Потър и философският камък“ е, че е два пъти по-голяма от повечето детски книги. Нещата поемат обрат за Роулинг, когато директорът на малка издателска къща на име Bloomsbury дава на 8-годишната си племенница Алис да прочете първата глава. След като я прочита, тя настоява да получи цялата книга. Bloomsbury се съгласява да издаде книгата и дава на Роулинг $2400 в аванс. Освен това й казват да си намери работа, защото хората не можели да преживяват само с писане на детски книжки. Днес състоянието на Роулинг се оценява на близо $1 милиард. Останалите книги от поредицата също са бестселъри и до 2013 г. са отпечатани повече от 450 милиона книги.
„Малкият принц“ от Антоан дьо Сент-Екзюпери – повече от 140 милиона
Антоан дьо Сент-Екзюпери бил френски аристократ, писател и пилот. След падането на Франция, той отива в изгнание и се озовава в Ню Йорк сити, където продължава да пише. През втората половина на 1942 г. пише и илюстрира своя най-голям хит „Малкият принц“. Книгата е издадена през 1943 г. в Северна Америка, макар да е написана на френски. Стига до Франция чак през 1946 г., когато Сент-Екзюпери вече не е жив. През 1943 г. той става пилот и на следващата година изчезва по време на разузнавателна мисия над Германия. Идентификационната му гривна е открита 50 години по-късно в рибарска мрежа край Марсилия. „Малкият принц“ прилича на детска книжка, но всъщност е доста задълбочен поглед върху човешката природа и взаимоотношения. Книгата разказва за пилот, който се разбива в пустинята Сахара и там среща малко момче с къдрава руса коса. Момчето му разказва за принц, паднал от малка планета на име Астероид 325. Принцът напуснал дома си, след като се влюбил в роза и я хванал в лъжа, затова тръгнал да обикаля Вселената, за да излекува сърцето си. Макар историята и рисунките да се семпли, те имат комплексен емоционален ефект върху читателите от десетилетия. Книгата е преведена на 250 езика и всяка година се продава в 2 милиона копия.
„Алхимикът“ от Паулу Коелю – повече от 150 милиона
Най-известната книга на бразилския автор Паулу Коелю е издадена през 1988 г. В нея се разказва за Сантяго, младо испанско момче с мечта, която го отвежда в Египет. Преди да тръгне, той научава за Личната легенда – нещо, което всеки винаги е искал да направи с живота си. Ако някой реши да следва Личната си легенда, тогава Вселената ще се опита да му помогне. А Вселената е могъщ съюзник. Ако тя е на твоя страна, тогава невъзможното става възможно, също като при алхимията, която се опитва да превърне оловото в злато. Книгата и историята за преследването на мечтите са любими на много хора. За по-малко от 30 години са продадени 150 милиона копия.
„Повест за два града“ от Чарлз Дикенс – повече от 200 милиона
Дикенс е роден в бедно английско семейство през 1812 г. Когато е едва на 12 г, баща му е вкаран в затвора заради дългове и Дикенс напуска училище, за да работи в мизерна фабрика, където лепи етикети на консерви. На 15 г. успява да се върне в училище, но само за кратко, понеже се налага отново да работи, за да издържа семейството си. Година по-късно Дикенс започва работа като репортер на свободна практика. Става и известен карикатурист, който рисува под псевдонима Боз. Работата му като автор и карикатурист води до първия му роман „Посмъртните записки на клуба Пикуик“, издаден през 1837 г. 22 години по-късно Дикенс издава книга, която влиза в историята като една от най-продаваната. „Повест за два града“ разказва за времето преди и по време на Френската революция в Англия и Франция. Проследява историята на дузина персонажи – както бедни, така и богати.
„Дон Кихот“ от Мигел де Сервантес – повече от 500 милиона
„Дон Кихот“ на Мигел де Сервантес има голямо предимство пред останалите книги в списъка предимно защото е по-стара от тях. „Дон Кихот“ е считан за първия модерен роман и е издаден през 1605 г. Проследява историята на испанския идалго Алонсо Кихот, старец, живеещ в Ла Манша, Испания. Губейки разсъдъка си, той чете книги за рицарство и решава да стане рицар. Обявява се за Дон Кихот Ламаншки и поема на приключения със стария си кон Росинант и верния си помощник Санчо Панса. Още от самото начало обаче нищо не върви по план и следват много забавни сцени. Книгата е хит, когато излиза, но Сервантес не печели от нея и умира беден през 1616 г. След смъртта му романът става още по-популярен и остава такъв до днес. През 2005 г., когато романът навършва 400 години, 10 издателски къщи пускат версия на книгата. Една от версиите от Кралската испанска академия продава всичките 600 000 копия само за два месеца.