Два германски танка "Леопард 2", повредени на бойното поле в Украйна, преминаха изпитания пред погледите на представители на медиите в Литва, за да демонстрират ролята на балтийската държава, която се е превърнала в ремонтен център на тези бронирани машини, предаде Франс прес. Седнал на оръдейния купол на бойната машина, литовският министър на отбраната Арвидас Анушаускас се движеше по неравните пътища на военния тренировъчен център, разположен в Рукла, в централната част на страната.
"Какво да кажа? Това е мощен танк", каза той пред медиите.
Представените днес танкове трябва да се върнат в Украйна през следващия месец. По последни данни Украйна е получила 71 танка "Леопард 2" от западните си съюзници. От октомври и пристигането на първите танкове центърът ремонтира моделите А5 и А6.
"За този модел това е единственият център", заяви днес пред АФП Себастиан Диц, главен изпълнителен директор на "Литовски отбранителни услуги" (ЛОУ), компанията, която отговаря за ремонта и е дъщерно дружество на германските компании "Райнметал" и "Краус-Мафай Вегман", които произвеждат танковете "Леопард 2".
По думите на Диц ремонтният център е създаден в резултат от споразумение между украинското и германското министерство на отбраната, което е в сила до края на 2024 г. В споразумението обаче не се посочва броят на бойните машини, които ще бъдат ремонтирани в центъра.
"Не можем да прогнозираме колко единици бойна техника ще бъдат повредени на бойното поле", заяви Айварас Касуба, висш служител на ЛОУ. Същото важи и за видовете повреди, понесени на танковете.
"Получавали сме танкове с всякакви видове повреди, независимо дали става дума за пряко попадение, мини, атаки от дронове или дори повреди, причинени от вода", обясни Диц.
Първоначално създадени в Западна Германия през 1979 г., в разгара на Студената война, танковете "Леопард" са проектирани с оглед на възможна конфронтация със силите на Съветския съюз. Подобен сценарий сега се разиграва в Украйна, където се тестват възможностите на тази бронирана машина, а руската армия все още разчита до голяма степен на съветска техника, посочва АФП.