Коледа обикновено се свързва с весело настроение, радостни песни и много подаръци за послушните деца. В популярната култура всеки декември Дядо Коледа излиза и им разнася подаръците по целия свят. Какво обаче става на същия празник с непослушните? На някои места това им се разминава само с липса на подаръци (което днес на практика не се случва), според някои местни митове непослушните деца ги чака нещо много страшно. При тях идва демонът Крампус, който хич няма прилика с Дядо Коледа.

Кой е Крампус,

откъде идват тези митове и защо това чудовище се появява по Коледа?
Крампус е митично същество, което често е изобразявано с рога и демонично лице. Има дълъг увиснал език и остри кучешки зъби. Често е представян във вериги, което вероятно символизира подчиняването на дявола от християнската църква. Демонът дрънчи с веригите за по-стряскащ ефект, а на места оковите са придружени и от камбанки с различни размери.

Според мита, който вероятно произхожда от днешните Германия и Австрия, той наказвал децата, които се държали лошо. Понякога Крампус има на гърба си чувал или кош, в който ги носи за изяждане, удавяне или транспортиране до Ада. 

Крампус е наричан още Клаубауф, Тойфе, Тойфи или Тойфл (дума, която е подобна на дявол), пише Live Science, като цитира имейл на Матеус Рест, социален антрополог от Института за наука за човешката история „Макс Планк“ в Германия. Рест подозира, че името „Крампус“ е въведено във Виена през XIX в., но не е сигурен.

По традиция Крампус се появява вечерта на 5 декември,

или „Нощта на Крампус“ (изписва се и като Krampusnacht), обясни Дженифър Колинс, библиотекар по научна комуникация и справочна литература в Държавния университет на Ню Йорк, цитирана от Live Science. Тя е изучавала подробно Крампус. Krampusnacht настъпва точно преди празника на Свети Николай на 6 декември. Колинс сравнява двамата декемврийски гости – Крампус и Дядо Коледа – с доброто и лошото ченге.


Понякога хората се обличат като Крампус на 5 декември и участват в събития, наречени „бягания на Крампус“. Това е особено популярно в Германия и Австрия. Не е напълно ясно обаче кога и как са се зародили обичаите, свързани с Крампус. 

Гертруд Зайзер, изследовател в Катедрата по социална и културна антропология във Виенския университет, писа в свой имейл до изданието, че по време на Просвещението (1685 – 1815 г.) Крампус се появява във Виена, където е използван „като образователно средство, за да учи децата на послушание и дисциплина“. През XVII и XVIII в. карнавалните паради стават популярни в Бавария и планинските райони на Австрия и Крампус може би е бил включен в тях. Властите се опитват да забранят тези паради, отчасти защото те карат младите хора да се напиват и да се бунтуват, казва Зайзер. 


Според Колинс е възможно легендите за Крампус да са се появили в Бавария след Тридесетгодишната война (1618 – 1648 г.). Тя отбелязва, че смъртността в тази война е била огромна, като в някои райони е изгубено половината население.

Чудовище за момичета

Крампус не е единственото чудовищно същество, което се появява по това време на годината. 12 декември е посветен на чудовището Перхт. То понякога се появява като същество, приличащо на вещица, която има хуманоидно тяло, козя глава и дълъг врат и ходи цялата в кожи. Перхт „изкормва момичетата, които не са използвали цялата си вълна за годината“, казва Колинс.


Денят на Перхт е популярен в Южна Германия и Австрия. В миналото плетенето на дрехи е било от съществено значение за оцеляването в Южна Германия и Алпийска Австрия, а митът за това същество е насърчавал момичетата да плетат. 

Процесиите в чест на Перхт са гледани с подозрение от Католическата църква и са забранявани от някои граждански власти. Забраната обаче била налагана трудно в онези региони с пресечен терен и сурови условия и се оказала безплодна и безсмислена. Смята се, че Перхт може да се е трансформирал в това, което днес познаваме като Крампус, който е възникнал, за да бъде подчинен на волята на Свети Николай.

Нарастваща популярност

През годините популярността на Крампус се е повишавала и понижавала. „В средата на XIX в. той наистина се е практикувал само в няколко малки региона в Бавария, Тирол и Залцбург“, казва Рест.

През ХХI век празненствата на Крампус са по-популярни от всякога, като събитията се провеждат по целия свят. Според някои експерти една от причините за повишаващата се популярност на тези традиции може да е напредъкът на технологиите и социалните медии.