Германия ще предостави на Украйна около 17 милиарда евро военна помощ до 2027 г., каза канцлерът Олаф Шолц, като част от постоянен ангажимент за помощ за Киев, предаде ΑΦΠ. Канцлерът също така приветства вече договорените бюджетни средства, които ще поддържат военната помощ на Украйна за най-малко пет години.

Инвестицията включва два милиарда евро през 2022 г., около 5,4 милиарда евро тази година и още 10,5 милиарда евро до 2027 г., според правителствения документ.

"Това би означавало, че Германия ще предостави на Украйна най-голямата подкрепа след САЩ", каза Шолц пред репортери след среща с финландският министър-председател Петери Орпо, на която двамата обсъдиха двустранните отношения, както и международните и европейските въпроси и въпроси, свързани с политиката за сигурност, наред с други теми.

Други 700 милиона евро в оръжие за Украйна бяха обещани от Берлин по време на срещата на върха на НАТО във Вилнюс тази седмица. Пакетът включва две пускови установки за ракетни системи Patriot, още 40 бойни машини на пехотата Marder и 25 танка Leopard 1.

През май Германия вече обяви нов пакет оръжия на стойност 2,7 милиарда евро за Украйна, преди посещението на президента Володимир Зеленски.

Исторически пацифистката позиция на Германия избледня с началото на войната на Русия в Украйна, като страната изпрати огромен набор от оръжия на Киев. Берлин по-рано тази година започна да изпраща усъвършенствани бойни танкове Leopard в Украйна, след месеци молби от страна на Киев за тежките оръжия, които са необходими за контранастъплението срещу Русия.

Касетъчни боеприпаси

Шолц отново защити решението на САЩ да доставят касетъчни боеприпаси на Украйна, но в същото време подчерта значението на международното споразумение, забраняващо този вид боеприпаси.

"Американското правителство взе решение, което не е наше, но го взе суверенно", каза Шолц, като добави, че "в противен случай САЩ може да не са в състояние да осигурят достатъчно боеприпаси на Украйна, която се бори с руска инвазия".

Германският канцлер подчерта, че международната Конвенция за касетъчните боеприпаси, която Германия е подписала, е "от голямо значение" и че той е много загрижен за потенциалното въздействие на неексплодиралите касетъчни бомби върху цивилни дълго време след края на войната.

"Близо 80 години след края на Втората световна война предупрежденията за неексплодирали бомби остават сравнително често срещани в Германия", отбеляза Шолц, "И затова загрижеността, която подчертаваме с тази конвенция, е много основателна. Аз също съм ангажиран с това."

САЩ, Украйна и Русия не са подписали конвенцията, която има за цел да забрани касетъчните боеприпаси.