- Подредете хладилника
Прегледният и подреден хладилник е гаранция за по-малко изхвърлена храна.
Когато храната ви е пред очите, е трудно да я забравите и тя да се развали. Запазете цветните кутии за фризера, а в хладилника съхранявайте остатъците от вечерята само в прозрачни кутии.
Друго правило, което можете да следвате, е храната с най-скоро изтичащ срок на годност да стои най-отпред. Когато купите ново кисело мляко, сложете го най-отзад, а кофичките, които вече са в хладилника, издърпайте напред.
- Направете вкусно разчистване на хладилника
Когато в хладилника ви са останали малки количества от различни продукти, които са на ръба на свежестта си, можете да им организирате вкусно спасяване. Нарежете всичко и го сложете в омлет или в доброто старо гювече с малко картофи и подправки. Можете да направите пици с плънка асорти или да си завиете сандвичи с тортила питки - добавете им малко кетчуп и 1-2 лъжици майонеза и резултатът ще е гарантирано вкусен.
Остатъци от зеленчуци като моркови, зелен лук и зелени подправки можете да нарежете на ситно и да замразите, а след това да използвате за супа. Остатъците от плодове и зеленолистни можете да забъркате във вкусно смути за закуска.
- Съхранявайте правилно продуктите
По данни на Съвета за защита на природните ресурси една трета от изхвърлената храна във Великобритания се е развалила, защото не е била съхранявана правилно. Това важи най-вече за плодовете и зеленчуците. Например картофи, лук, домати и краставици не трябва да се съхраняват в хладилника.
Освен това някои плодове и зеленчуци отделят газ етилен, докато зреят и ако се съхраняват близо до друга свежа храна, причиняват по-бързото ѝ узряване - и съответно разваляне. Такива са бананите, доматите, пъпешите, авокадото, зеленият лук, крушите и прасковите. Дръжте ги отделно от плодове и зеленчуци, които лесно се повлияват от етилена като картофи, ябълки, зеленолистни, чушки и горски плодове.
- Замразете остатъците
Замразяването има двойна полза - от една страна, изхвърляте по-малко храна, а от друга, си осигурявате дни, в които няма да се налага да готвите - само вадите, затопляте и сервирате. Има храни, които могат да се замразят и след размразяване не губят качествата си, като сурово или изпечено месо за барбекю, някои супи, лазаня и други. Ако видите, че сготвената храна няма да се изяде, приберете я във фризера с етикет какво има в кутията и кога е замразено. Най-добри качества ще запази за един месец.
- Консервирайте за по-късно
Има много начини за консервиране на храна, които хората използват от хилядолетия - за да намалят изхвърлянето, да използват изобилието на сезонната храна и да си осигурят разнообразие по всяко време на годината. Експериментирайте с нови рецепти и методи, за да откриете кое приляга на вашето семейство - замразяване, сушене, ферментация, стерилизиране.
- Вземете си обяд за офиса
Ако сте сготвили твърде голяма тава пилешко със зеленчуци, сложете си една порция за обяд в офиса. За да не ви омръзне консумирането на едно и също ястие, внесете разнообразие - единия ден сложете само месо и добавете свежа салата, а другия - само зеленчуци, които можете да завиете в плосък хляб и да превърнете във вкусен сандвич. Най-добре пригответе кутията за обяд от вечерта, за да не губите време сутринта, когато често бързате.
- Открийте козметичната сила на храната
Храната носи здраве не само отвътре, но и като съставка за домашна козметика. Експериментирайте с различни рецепти за домашни продукти за красота.
Например авокадото е пълно с антиоксиданти и витамин Е и е незаменима добавка към домашните маски за лице. Забъркайте го с малко мед и нанесете на кожата или като маска за коса. С останал жълтък, смесен с лъжица кисело мляко и малко намачкано авокадо можете да направите хидратираща маска за лице. А от утайката от кафе, смесена с малко захар, става чудесен ексфолиант за тяло.